ÇAY VE GÜZELLİK

Yeşil çay mucizesini teninize tanıştırmak için kendi yaptığınız bu pratik maskelerden de yararlanabilirsiniz .yeşil çay kullanarak yüzünüz ve vücudunuz için özel maskeler hazırlayabilirsiniz .zaten pek çok kozmetik firması da ürünlerinde yeşil çay özü kullanıyor.Ve onun sıkılaştırıcı etkisinden yararlanıyor

1 çay kaşığı yeşil çayın üzerine 10 ml. kaynamış su koyun 5 dakika demlendirin. Soğumaya bırakın. Sonra cildinizi bununla temizleyin. Daha sonra çayın içine batırılmış pamukla cildinizi silin. Bu cildinizin koruyucu tabakasını düzenler, cildi parlatır.

Çay losyonu (Kuru ciltler için): Bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suda bir tatlı kaşığı dolusu yeşil çay haşlanır, üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Bir yumurta sarısı, bir tatlı kaşığı dolusu çiçek balı ve 10 ml gliserin eklenip demlenen yeşil çay mikserle iyice karıştırıldıktan sonra bir kavanoza konarak saklanır. Haftada iki-üç kez yüze temiz bir pamuk yardımıyla cilde sürülür.

Yeşil Çay Maskesi, Olgun Ciltler İçin

Bir bardak su kaynatılır ve 5 dakika bekletilir, 1 yemek kaşığı dolusu yeşil çay eklenerek 5 dakika demlendirilir, süzülür ve soğumaya bırakılır. Bu arada, 3 yemek kaşığı dolusu bademyağı ve 1 yemek kaşığı dolusu çiçek balı iyice karıştırılır. Yeşil çay bu karışıma yavaş yavaş eklenirken karıştırmaya devam edilir. Maske, yüze, boyuna ve dekolteye uygulanır ve 20 dakika etkilemeye bırakılır.

Eğer poşet yeşil çay kullanıyorsanız işiniz kolay. Çayınızı içtiniz, poşetleri atmıyor, derin dondurucuya koyuyorsunuz  Donduktan sonra poşetleri göz kapaklarınızın üstüne ve gözaltına gelecek şekilde gözünüzün üzerine koyunuz Günde 1 kez 10–15 dakikalık seanslar yeterli olacaktır.

Eğer pakette yeşil çay kullanıyorsanız: Yorgun gözleri dinlendirmek için, pamuk tamponu hazırladığınız yeşil çay solüsyona sokunuz, fazlalığını sıkınız. Yavaşça göz kapaklarınızın üzerine yerleştiriniz. 10 dakika kadar  dursun. Eğer ihtiyaç hissederseniz tekrarlayınız.

Yeşil  Çay    Solüsyonun Hazırlanması:

Solüsyonlar farklı şekillerde hazırlanabilinir. Hazırlanan solüsyonlar yapraklarından ayrıldıktan sonra steril bir şişede buzdolabında muhafaza edilmelidir. Küçük miktarda hazırlanmaları daha uygundur.

1) 1 büyük fincan  yeşil çayı  1 litre kaynamış suda 20 dakika demleyiniz,

2) 100 gram yeşil çayı yarım litre suda oda sıcaklığında en az bir saat kalacak şekilde demlemek için bekletiniz.

Bir cevap yazın